Denizli Neden Denizli Siz Biliyonuz mu?

Ege bölgesinde bulunan bu ilimiz,tam bir isimi aldatmacasına sahiptir.Adında deniz kelimesi geçmesine rağmen denizden yoksundur.Bu ne boktan iş demeyin.Anlatıyorum,dinleyin.

Şimdi efendim,bundan yıllar yıllar evvel Ege'De Zoroh adında bir kent kurulmuş.Burada sadece 20 kişilik bir kabile yaşarmış.Başlarda bu az sayıdaki insanlar birbirlerine oldukça yeterlermiş.Gündüzleri tarım yapar,akşamlar ateş başında toplanıp şarap içip şarkılar söylerlermiş.Tam bir dost meclisiymiş anlayacağınız.
Zaman geçtikçe geçtikçe,sayılarının az olması canlarını sıkmaya başlamış.Çevredeki illerin hepsi çok kalabalıkmış çünkü.Üstelik Zoroh'ta diğer illerde olmayan muazzam bir güzellik de varmış.Travertenler.
Zoroh halkı bu güzelliğe bakmaktan,orda olmaktan büyük keyif alırmış ve bunu başkaları da görsün istermiş.Lakin gelin görün ki çok insan gelip gitmezmiş buralara.

Dost meclisi dediğimiz cinsten olan kabilemiz toplanmış bir gün ve düşünmeye başlamışlar,Zoroh'taki insan sayısı nasıl artar diye.Ege ve Akdeniz'deki kalabalık illere elçiler göndermişler.Edinilen bilgiler sonucunda da bu çok kalabalık olan illerin deniz kıyısında olduğunu görmüşler.Kalabalığa sebep olan şeyi bulmuşlar.DENİZ!Ama Zoroh'ta deniz yoktu ve olması da imkansızdı.Uzun fikir alış verişleri sonucundaysa Zoroh'a başka bir isim vererek kalabalığı buraya çekebileceklerine kanaat getirmişler.Ve Zoroh artık ''Denizli'' olmuş.İnsanlarda deniz algısı yaratıp yüzlerce insanı bu kente çekmeyi başarmışlar.Tamam,azıcık kandırıkçılık yapmamış değiller,yapmışlar ama gelenlere deniz sunamasalar da Travertenler'i sunmuşlar.

Böyle işte.Denizi olmayan Ankara'yı nasıl seviyorsak Denizli'yi de öyle seviyoruz.

0 yorum: